9. Dohoda

Màu nền
Font chữ
Font size
Chiều cao dòng

Úspěšné zvládnutí závěrečných zkoušek se stane záminkou pro další kolejní oslavu. Neuspěli sice všichni studenti, ale většina ano - mezi nimi i Melanie, Lily, Marlene a Poberti. Náležitá oslava do společenské místnosti jako tradičně několikrát přiláká i profesorku McGonagallovou, která se snaží své studenty trochu umírnit. V jejích myšlenkách ale Melanie vidí, že i ona je ráda, že její studenti OVCE zvládli a považuje tuto oslavu za oprávněnou.

„Cože ti přesně řekl ten profesor?"

„Že v tom nevidí žádný problém a že moje znalosti obrany jsou na studenta sedmého ročníku velmi dobré," odpoví Melanie Williamsová své rudovlasé kamarádce. Obě teď míří do nebelvírské věže, aby si zabalily poslední věci do kufrů, než se vydají na nádraží do Prasinek a poté domů.

Rusovláska se usměje. „A zkusíš to tady po Wrightovi?"

Melanie přikývne. „Chci v létě napsat Brumbálovi. Tak uvidíme, jestli to vyjde."

„Já si myslím, že ano. Brumbál přece vždycky říká, jak je těžké někoho sehnat. Bude určitě rád."

„Kdyby to nevyšlo, tak mám v záloze ještě ministerstvo."

„Nemyslím, že to bude potřeba," usměje se Lily.

„Nevím, jestli na tu práci nejsem moc mladá."

Lily pokrčí rameny. „Ale jsi v obraně dobrá."

Melanie si povzdechne. „Otázka je, jestli to bude stačit."

Děvčata chvíli pokračují v cestě mlčky, poté se ale Lily z ničeho nic zastaví.

„Nechceš se ho zeptat rovnou?" navrhne rusovláska, než se Melanie stačí zeptat, proč zastavily.

„Jako že mám za ním jít teď hned?"

Lily začne horlivě přikyvovat.

„No... Já nevím," váhá Melanie.

„Zkus to!" trvá si na svém rusovláska. „Aspoň budeš rovnou vědět, na čem jsi."

Melanie se zamyslí. Lily má asi pravdu. Může se Brumbála zeptat teď. Možná je na to ještě moc mladá a nezkušená. Na druhou stranu jí ale obrana proti černé magii vždycky šla, a to nejen díky tomu, že se mohla dívat do hlavy Lily a Remusovi. Obrana byl jeden z předmětů, které ovládala i bez nich. Navíc ji tenhle předmět opravdu baví a předávat informace studentům by ji taky bavilo. A lepší určitě bude vědět hned, jestli ji Brumbál přijme, nebo ne, než se s ním domlouvat v létě přes dopisy.

„Tak jo," souhlasí nakonec Melanie. „Já za ním teda zajdu."

***

„Takže, jestli tomu správně rozumím, chtěla byste od září nastoupit na pozici profesorky obrany proti černé magii, místo profesora Wrighta." 

„Ano," potvrdí Melanie. Sedí na židli v ředitelně. Naproti ní sedí za stolem Albus Brumbál, který si po dívčině potvrzení spojí před sebou natažené prsty obou rukou a opře si záda i lokty o opěrky svého křesla. Chvíli mlčky přemýšlí. Melanie by ráda věděla, co se mu honí hlavou. Merlinžel jsou ale Brumbálovy myšlenky jedny z těch, které se jí téměř nikdy nepodaří zachytit. Jakoby znal způsob, jak před dívčinými schopnostmi svou mysl bránit.

„Abych pravdu řekl," začne nakonec Brumbál po chvíli ticha. „Jste ještě velmi mladá a rozhodně nemáte takové zkušenosti, které bych od někoho, kdo se bude ucházet o tuto práci, očekával."

Melanie chápavě přikývne. Nějakou takovou odpověď čekala. I tak je ale zklamaná. Pořád totiž doufala, že by to nakonec mohlo dopadnout dobře.

„Navíc," pokračuje bradavický ředitel, „pokud se nemýlím, od září by měl do Bradavic nastoupit váš bratr."

„Ano," přitaká Melanie. 

„Na druhou stranu nemůžu popřít, že vaše studijní výsledky v obraně proti černé magii jsou na studentku vašeho věku velmi dobré. Nicméně takové rozhodnutí nemůžu udělat hned, budu si to muset nechat projít hlavou. Ozvu se vám během letních prázdnin."

Melanie se usměje. Znovu se v ní rozhoří malý plamínek naděje. Možná to ještě není úplně ztracené.

***

Poslední cesta vlakem z Bradavic přijde Melanii jako nejkratší, kterou kdy zažila. Je to zvláštní pocit, že od teď už nebude studovat, ale pracovat. Zatím si to vůbec nedokáže nijak představit.

Po příjezdu do Londýna se plavovláska rozloučí se svými přáteli, i když ví, že se během několika dní určitě zase uvidí. Sice možná ne se všemi, ale s Remusem a Lily určitě ano. A to jí stačí. Poté se Melanie vydá ke svému otci, který na ni na nástupišti čeká společně s dívčiným mladším bratrem. Jedenáctiletý čaroděj je z příjezdu své starší sestry nadšený a okamžitě ji začne bombardovat různými otázkami, jak má ve zvyku. Společně se vydají domů.

Přibližně v polovině července dorazí k Williamsovým domů sova se dvěma dopisy. Oba jsou z Bradavic. Jeden je určen Melanii a druhý jejímu mladšímu bratrovi. O obsahu Jeremyho dopisu nejsou žádné pochyby - určitě se jedná o jeho přijetí do Bradavic. O obsahu svého dopisu má Melanie také určitou představu - mohlo by se jednat o slíbený dopis od Brumbála. O čem ale představu nemá, je Brumbálovo konečně rozhodnutí.

Melanie vezme dopis a vydá se s ním do svého pokoje. Potřebuje klid, až ho bude číst. Ve svém pokoji se posadí k psacímu stolu. Chvíli jen mlčky zírá na obálku opatřenou pečetí s bradavickým erbem, poté se ale konečně odhodlá a vytáhne zevnitř dopis. Pomalu ho rozevře. Zhluboka se nadechne a dá se do čtení.

Vážená slečno Williamsová,

nechal jsem si Vaši žádost projít hlavou a dospěl jsem ke konečnému rozhodnutí. Pořád si stojím za tím, co jsem Vám řekl na konci školního roku - jste ještě velice mladá a nezkušená. I vzhledem k nedostatku dalších zájemců jsem se ale rozhodl dát Vám šanci nějaké zkušenosti získat. Jak ale sama určitě uznáte, nemohu Vás hned poté, co jste opustila školní lavice, nechat vyučovat obranu proti černé magii úplně samotnou. 

Hovořil jsem o této záležitosti s profesorkou Cunninghamovou, která v Bradavicích v minulých letech tento předmět již vyučovala. Byla by ochotná se tohoto postu ujmout i příští školní rok, ale vzhledem ke svému pokročilému věku se již necítí na to, aby vzala plný úvazek. Uvolila se ale k tomu, že by učila společně s Vámi. Tudíž by každá z vás vyučovala jen některé ročníky a při jakýchkoli nejasnostech by Vám profesorka Cunninghamová určitě ráda poradila.

Samozřejmě pochopím, kdybyste se nechtěla o své pracovní místo s nikým dělit. V tom případě byste ale musela ještě pár let počkat, než byste nasbírala dostatek zkušeností, se kterými bych Vás mohl přijmout.

Odpovězte prosím obratem, jak jste se rozhodla.

S pozdravem

A. P. W. B. Brumbál

Melanie si dopis přečte celkem třikrát, než má konečně jistotu, že všechno správně pochopila. Brumbál jí tedy nabízí místo profesorky obrany proti černé magii v Bradavicích. Ovšem pod podmínkou, že se o svou pozici bude dělit ještě s jinou profesorkou, která bude plavovlásce v podstatě dělat něco jako dozor.

Melanie by ráda učila v Bradavicích. Není si ale úplně jistá tím, jestli u toho chce mít někoho neustále za zadkem. Na druhou stranu, když si nebude vědět s něčím rady, bude se někdo další docela hodit.

Dívka ještě chvíli zvažuje veškerá pro a proti. Nakonec se chopí brku a naškrábe na kus pergamenu krátkou odpověď.

Ředitelovu nabídku přijímá.

Bạn đang đọc truyện trên: Truyen2U.Pro